Hvem kan du stemme på?

Du kan læse om valget til Regionsrådet i Region Sjælland her.

 

Til Kommunalbestyrelsen i Vordingborg Kommune er disse kandidater stillet op:

(Valgforbund kan ses nederst på siden.)

A. Socialdemokratiet

Mikael Smed, Stege

Mette Høgh Christiansen, Nyråd

Brit Skovgaard, Stege

Anders J. Andersen, Vordingborg

Poul A. Larsen, Vordingborg

Thorbjørn Kolbo, Vordingborg

Nicolaj Sørensen, Askeby

Kenneth Andersen, Stege

Line Dahl Abildgaard, Kostræde Banker

Kurt Johansen, Præstø

Susan Thydal, Nyråd

Carsten Olsen, Kastrup

Nikolaj W. Reichel, Præstø

Jesper Berring-Poulsen, Vordingborg

Michael Larsen, Vordingborg

Jens Beck-Lauritzen, Vordingborg

Claus Christensen, Klintholm Havn

Tommy Larsen, Vordingborg

Jens Ravn, Vordingborg

Bigman A. Nkunkununu, Sandvig

Shadi Baker, Vordingborg

Jens Larsen, Køng

Jens-Peter Hansen, Ndr Vindinge

Per Antonsen, Kalvehave

Gert Bryde Jakobsen, Mern

Heidi Thorenfeldt, Mern

Flemming Tejmers, Kalvehave

Tina Noregren, Stege

 

B. Radikale Venstre

Carsten Nøhr Larsen

Michael Larsen

Kathrine Olldag

Benny Johansen

Inger Drachmann

Michael Viborg Nielsen

Jesper Betak Lund

Kaj Aagaard

 

C. Det Konservative Folkeparti

Daniel Irvold, Kostræde Banker Lundby

Jens-Christian Brandt Jørgensen, Nyråd

Jesper Adler, Vordingborg

Jesper B. Nielsen, Mern

Per Damkjær Juhl, Vordingborg

Anna Bjørk Dahlin Irvold, Kostræde Banker

Lis Due Rasmussen, Møn

Peter Brinch, Stensved

 

D. Nye Borgerlige

Jørn Rasmussen

Michael Hansen

Rikke Andersen

Kim Ringhejm Boutrup

Tom Gøtterup Svendsen

 

F. SF Socialistisk Folkeparti

1. Else-Marie Langballe Sørensen

2. Michael Ryberg Juliussen

3. Lena Schroll

4. Karin O. Jørgensen

5. Pia Levin

6. Henrik Ægidius

7. Gorm Scavenius

8. Janne Gotfredsen

9. Lillian Sand

 

I. Liberal Alliance

Bella Espersen, Præstø

 

K. Kristendemokraterne

Kim Steen Jørgensen, Bogø

 

L. Borgerlisten

Allan Huglstad, Vordingborg

Jens Hæsum, Øster Egesborg

Margareta Dahlström, Borre

Eivind Sveinbjørnsson, Præstø

Vibeke Gad, Lundby

Jane Søegaard Christensen, Damsholte

Morten Nielsen, Magleby

Ole Bjørnholt, Svensmarke

Jan Holm, Tøvelde

 

O. Dansk Folkeparti

Heino Hahn

Per Stig Sørensen

John Pawlik

Kim Errebo

Søren Hansen

Marie Hansen

Christine Astrup Weidekamp Jensen

Helle Jørgensen

Emilie Dyrkjaer

Mogens Holmqvist

 

T. vorkommune.dk

1. Kaj Flinta

2. Jørgen Tang Holbek

3. Erik Kehn Jensen

 

V. Venstre Danmarks Liberale Parti

Michael Seiding Larsen

Bo Manderup

Eva Sommer-Madsen

Peter Ole Sørensen

Henning Larsen

Asger Diness Andersen

Kim Petersen

Kirsten Overgaard

Karina Foss

Karina Fromberg

Jørn Elo Hansen

Anders Thestrup

Torben Nielsen

Arne Rasmussen

Jonna Colding Henriksen

Franz Ifanger

Freja Nielsson

Ronni Lykkehus

René Coelet Mathiasen

Louise Millek de Place

 

Y. Digital Demokrati

Jonas Wolffsen

Janet Jørgensen

Ea Green

 

Ø. Enhedslisten De Rød-Grønne

1. Mette Gerdøe-Frederiksen

2. Tage Vestergaard

3. Anders Marchsteiner

4. Palle Eghjort

 

Å. Alternativet

Ann Busch

Lars Bakke Olsen

 

Valgforbund

Følgende partier har indgået valgforbund: 

  • Socialdemokratiet, Radikale Venstre, SF-Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten og Alternativet

  • Dansk Folkeparti og Nye Borgerlige

  • Det Konservative Folkeparti, Venstre, Danmarks Liberale Parti, Liberal Alliance og Kristendemokraterne.