Vordingborg Kommunes lystbådehavne går på juleferie med god vind i sejlene

Publiceret 19-12-2024

Sæsonen er gået bedre end forventet for kommunens lystbådehavne, særligt Klintholm Havn udmærker sig sammen med Hårbølle Havn ved stigning i gæstesejlere.

Dronebillede af Klintholm Havn fra vandsiden

Vejret har stor betydning for lystbådehavnenes gæstetal, og dermed også økonomien. Og selvom sommeren 2024 var en blandet landhandel vejrmæssigt, så er det alligevel lykkedes for lystbådehavnene at vækste med 3% i forhold til sæson 2023.
Særligt rabatordningen, hvor Vordingborg Kommune giver den tredje overnatning gratis for gæstesejlere og autocampister, har umiddelbart haft stærk indflydelse på, at det er gået bedre end forventet. Rabatordningen blev i 2024 kombineret med en ekstra markedsføringsindsats for Klintholm Havn, da de første sæsontal var lidt dystre.

- Vores sæson er gået over al forventning og jeg glædes over, at mere end 22.000 sejlere og autocampister har lagt vejen forbi vores otte unikke lystbådehavne og nydt sommeren og de særlige stemninger der er i vores lystbådehavne. Klintholm Havn er som sædvanligt vores helt store højdespringer og står for cirka halvdelen af vores gæstesejlere. Havnen er en form for indgangsportal til vores øvrige lystbådehavne – derfor er markedsføringen så vigtig i Klintholm, siger Anders J. Andersen, Formand for Klima- og Teknikudvalget.

I sæson 2024 har der i mange havne i Danmark været færre overnatninger end sidste år. Mens der er kommet flere skibe under udenlandsk flag, er de danske overnatninger i lystbådehavnene på landsplan vigende.

Dette kan skyldes flere ting. Blandt andet, at mange slet ikke har haft deres både i vandet, at vejret var ustabilt først på sæsonen, samt at mange tyskere udeblev de første uger af sæsonen. Dette er dog ikke oplevelsen i Vordingborg Kommune. Foreningen af Lystbådehavne i Danmark peger blandet andet på Vordingborg Kommunes rabatordning, det øgede fokus på markedsføringen i Klintholm og fokus på strategiplanen, som oplagte årsager til en succesfuld sæson 2024.

- Da vi i Kommunalbestyrelsen i foråret 2023 vedtog den nye strategiplan for lystbådehavnene, var mit mantra ”drift, drive og demokrati”. Det er det stadig og jeg må sige, der er godt nok drive på de lystbådehavne. I november havde vi årets sidste møde i Havnerådet, hvor vi tog temperaturen på de lokale havneudvalg, som blev kickstartet efter vedtagelsen af strategiplanen med nye vedtægter og en bredere sammensætning. Det har ført til mere demokrati, ejerskab og en positiv temperaturmåling. Det vil jeg gerne takke alle de involverede for, afslutter Anders J. Andersen.

Lystbådehavne er ofte et sted mennesker drages mod og lige skal forbi og nyde og opleve. Udover de over 22.000 betalende gæster, så er der et meget stort antal af landturister, som besøger lystbådehavnene enten som cykelturister, vandrere, sommerhusbesøgende eller er på andre ferieformer. Det giver naturligvis et højt turismetryk på lystbådehavnene, som sætter krav til faciliteterne og til synligt havnepersonale, da der ofte er mange spørgsmål – for eksempel om, hvor man får den bedste is og hvad der er af aktuelle oplevelser og kulturtilbud. Derfor var der et forsøgsprojekt i 2024 med et nyt tiltag med gæsteværter på udvalgte havne. Det koncept arbejdes der videre med, dog i en udviklet form.

Antallet af autocampister er stadig stigende i Vordingborg Kommunes lystbådehavne såvel som i hele kommunen. Kommunalbestyrelsen har derfor i 2025 afsat midler til etablering af flere autocamperpladser. Førsteprioriteten er at få etableret en autocamperplads i Klintholm Havn, så der igen kan opkræves billetter for de mange tusind autocampister, der besøger Møn og særligt Klintholm Havn i sommersæsonen.