Præstø Skole afslutter temadage med festligt optog gennem byen

Publiceret 07-10-2024

Præstø Skole markerer FN’s verdensmål med stort optog.

 

Hænder strakt op i luften

Præstø Skole afrunder deres traditionsrige temadage i uge 41 med et stort optog gennem Præstø by, hvor ca. 500 elever, forældre og ansatte deltager. Optoget, som finder sted torsdag den 10. oktober kl. 17.15, vil blive ledt an af Prins Jørgens Garde og vil sætte fokus på FN’s verdensmål samt skolens engagement i arbejdet med disse mål. Ruten strækker sig gennem byens gader og vil midlertidigt spærre vejene, hvor optoget passerer.

For tredje år i træk skifter eleverne på Præstø Skole den traditionelle undervisning ud med en uge dedikeret til FN’s 17 verdensmål. Skolen er verdensmålscertificeret af CHORA 2030 og følger en treårig handleplan i samarbejde med organisationen.

Skoleleder Lars Bonde udtaler: "Temaugen giver eleverne fra 0. til 9. klasse mulighed for at lære at tage ansvar for en bæredygtig fremtid, både i skolen og i deres kommende uddannelses- og arbejdsliv. Målet er, at de får en grundlæggende forståelse for, hvordan deres handlinger kan bidrage til at fremme bæredygtig udvikling."

Han fortsætter:

"Optoget er vores måde at dele det vigtige arbejde, eleverne har lavet, med resten af byen. Det handler om at skabe positiv opmærksomhed gennem det, jeg vil kalde 'positiv aktivisme'. Vi vil skabe en festlig atmosfære og få byen til at summe med glæde og energi, alt imens vi fremmer et vigtigt budskab."

Åbent hus og motionsdag

Inden optoget afholdes der åbent hus på Præstø Skole fra kl. 16.00 til 17.15, hvor alle interesserede er velkomne til at få et indblik i skolens arbejde med verdensmålene. Efterfølgende starter optoget fra Skolevej 15 og følger denne rute: Skolevej, Østerbro, Adelgade, Ny Esbjergvej, Rosagervej og tilbage til skolen – en strækning på ca. 2,5 km.

Fredag afsluttes temaugen med den traditionelle motionsdag, som vil foregå som normalt.

Læs mere om CHORA 2030 og deres arbejde på www.2030skoler.dk.