Faste udvalg

I Vordingborg Kommune er der nedsat otte faste politiske udvalg.

Dagsordener og referater fra alle politiske udvalg

Mødekalender

Udvalget for Bosætning, Økonomi og Nærdemokrati

Medlemmer

  • Mikael Smed - Formand
  • Else-Marie Langballe Sørensen - Næstformand
  • Bo Manderup
  • Daniel Irvold
  • Heino Hahn
  • Michael Larsen (B)
  • Michael Seiding Larsen
  • Poul A. Larsen
  • Thorbjørn Kolbo

 Kontaktoplysninger på medlemmer af kommunalbestyrelsen

Udvalget for Børn, Unge og Familie

Medlemmer

    • Nikolaj W. Reichel - Formand

    • Mette Gerdøe-Frederiksen - Næstformand

    • Brit Skovgaard

    • Eva Sommer-Madsen

    • Karina Foss

    • Marie Hansen

    • Mette Høgh Christiansen

Kontaktoplysninger på medlemmer af kommunalbestyrelsen

Udvalget for Turisme, Udvikling og Erhverv

Medlemmer

    • Susan Thydal - Formand

    • Peter Ole Sørensen - Næstformand

    • Anders Thestrup

    • Brit Skovgaard

    • Karina Foss

    • Kenneth Andersen
    • Nikolaj W. Reichel

Kontaktoplysninger på medlemmer af kommunalbestyrelsen

 

 

Udvalget for Kultur, Idræt og Fritid

Medlemmer

    • Thorbjørn Kolbo - Formand

    • Karina Fromberg - Næstformand

    • Brit Skovgaard

    • Kenneth Andersen

    • Peter Ole Sørensen

Kontaktoplysninger på medlemmer af kommunalbestyrelsen

Udvalget for Social og Psykiatri

Medlemmer

    • Jesper Berring-Poulsen - Formand

    • Kirsten Overgaard - Næstformand

    • Marie Hansen

    • Mette Høgh Christiansen

    • Michael Larsen (A)

Kontaktoplysninger på medlemmer af kommunalbestyrelsen 

 

Udvalget for Sundhed, Senior og Ældre

Medlemmer

  • Mette Høgh Christiansen- Formand

  • Heino Hahn - Næstformand

  • Karina Fromberg

  • Kurt Johansen

  • Michael Larsen (A)

Kontaktoplysninger på medlemmer af kommunalbestyrelsen 

 

 

Udvalget for Klima og Miljø

Medlemmer

  • Else-Marie Langballe Sørensen - Formand
  • Eva Sommer-Madsen - Næstformand
  • Ann Busch
  • Daniel Irvold
  • Susan Thydal

Kontaktoplysninger på medlemmer af kommunalbestyrelsen

 

Udvalget for Plan og Teknik

Medlemmer

  • Michael Larsen (B) - Formand

  • Bo Manderup - Næstformand

  • Anders J. Andersen

  • Carsten Olsen

  • John Pawlik

  • Kirsten Overgaard
  • Kurt Johansen

Kontaktoplysninger på medlemmer af kommunalbestyrelsen 

Udvalget for Arbejdsmarked og Uddannelse

Medlemmer

  • Anders J. Andersen - Formand

  • Anders Thestrup - Næstformand

  • Ann Busch

  • John Pawlik

  • Poul A. Larsen

Kontaktoplysninger på medlemmer af kommunalbestyrelsen