DIABETESCAFÉ I BÅDE VORDINGBORG OG STEGE - DEN ER FOR DIG MED DIABETES OG FOR DIG, SOM ER ER PÅRØRENDE TIL EN PERSON MED DIABETES
Caféen er en hyggelig, uformel og god måde både at møde andre med diabetes på. Samtidig får du også mulighed for at tale med en erfaren diabetessygeplejerske.
Mange danskere har diabetes, og vores erfaring er, at næsten alle har glæde af at være sammen med andre i lignende situation.
Kom og få:
- Et sted, hvor du kan få gode råd, dele erfaringer med andre og udvide dit netværk.
- Mulighed for at tale med en erfaren sygeplejerske fra diabetesteamet.
- Mulighed for at møde den lokale afdeling af Diabetesforeningen.
- Mulighed for at stille spørgsmål om og få svar på livet og hverdagen med diabetes.
Hvor og hvornår:
VORDINGBORG
Hver 4. mandag i måneden kl. 16-18 på
Vordingborg Sundhedscenter
Indgang 2
Sankelmarksvej 10A
4760 Vordingborg
Følg skiltene fra indgangen.
STEGE
Hver 3. tirsdag i måneden kl. 16-18.
Stege Sundhedscenter
Indgang 1
Peblingerende 2
4780 Stege.
Følg skiltene fra indgangen.
Eventuelle ændringer annonceres her på hjemmesiden.
Tilmelding ikke nødvendig
Du behøver ikke tilmelde dig – bare duk op. Det er gratis at deltage, og du behøver ikke at være medlem af Diabetesforeningen. Og vi serverer kaffe/the og godt humør hver gang.
Vil du høre mere?
Du er meget velkommen til at kontakte sygeplejerske Helle Darville på tlf. 29 45 95 04 eller på mail til Helle Darville.
DU ER HJERTELIG VELKOMMEN, OG VI GLÆDER OS TIL AT MØDE DIG!